İtibar Üçüncü Yayın Dönemine Girdi

Kapak.indd

İbrahim Tenekeci’nin Genel Yayın Yönetmenliği’nde çıkan, aylık edebiyat ve fikriyat dergisi İtibar, 25. sayısı olan Ekim sayısıyla üçüncü yayın dönemine girdi. İki yılını geride bırakan derginin bu sayısında Beşir Ayvazoğlu ve Suavi Kemal Yazgıç’la yapılan iki söyleşi de yer alıyor.

Ekim 2011’den bu yana yayınına istikrarlı bir şekilde devam eden aylık edebiyat ve fikriyat dergisi İtibar, yeni yayın döneminin ilk sayısında yeni bir kapak tasarımıyla okuyucunun karşına çıkıyor. Usta çizer Hasan Aycın’ın kıymetli çizgisiyle açılan derginin bu sayısı özellikle şiir sayfalarıyla dikkat çekiyor. Süleyman Çobanoğlu, Osman Konuk, Cevdet Karal, Hüsrev Hatemi ve İbrahim Tenekeci gibi Türk şiirinin günümüzdeki çıtasını yükselten usta isimlerin yeni şiirleri İtibar’da bir araya geliyor. Mustafa Muharrem, İsmail Kılıçarslan, Erdal Çakır, Fatma Şengil Süzer, Nurettin Durman, Mehmet Aycı, Murat Özel, Said Yavuz, Emel Özkan, İlker Nuri Öztürk, Gökhan Ergür, Mehmet Tepe ve Melih Tuğtağ İtibar’ın bu sayısına şiirleriyle katılan diğer isimler.

Şiir ve Nesir Odaklı İki Önemli Söyleşi

İtibar’ın Ekim sayısının kapağında Beşir Ayvazoğlu ve Suavi Kemal Yazgıç ile yapılan söyleşilerin duyuruları yer alıyor. Biyografi alanında çalışan en önemli isimlerden biri olan Ayvazoğlu’yla Yusuf Genç‘in yaptığı söyleşi derginin en dikkate değer metinlerinden birisi. Suavi Kemal Yazgıç‘la geçtiğimiz aylarda okura sunulan yeni şiir kitabı Heves‘den hareketle yapılan söyleşi ise şairin şiir serüvenine ışık tutuyor.

Turgut Cansever’in Gün Işığına Çıkan Metni

İtibar’ın Ekim sayısının öykü hanesi de son derece zengin. Yıldız Ramazanoğlu, Cihan Aktaş, Gülçin Durman, Işık Yanar ve Güray Süngü öyküleriyle bu sayıda yer alan isimler. Düzyazı sayfalarının süprizi ise Turgut Cansever‘in “Haccın Derinliğinde” başlıklı metni. İlk kez okuyucuyla buluşan metin rahmetli Cansever hocanın kaydedilmiş bir konuşmasının deşifresi. Bir başka yenilik de Melek Paşalı’nın, “Ölünün Ardından Roman Yazmak” adlı denemesiyle dergiye katılması olmuş. Tarık Tufan da merakla beklenen yazılarına devam ediyor. Bu sayının diğer deneme, inceleme ve eleştiri yazıları ise Atasoy Müftüoğlu, İhsan Fazlıoğlu, Fatma Barbarosoğlu, M. Fatih Andı, Ercan Yıldırım, Kâmil Yeşil, Güven Adıgüzel ve Mustafa Nezihi‘ye ait.