İtibar’ın Kasım Sayısı Çıktı

Kapak26

İtibar’ın Kasım sayısı çıktı. Derginin 26. sayısında usta romancı Hasan Ali Toptaş ve öykünün yeni isimlerinden İsmail Özen’le yapılmış kapsamlı iki söyleşi de yer alıyor. 

İbrahim Tenekeci yönetiminde çıkan İtibar’ın 26. sayısı olan Kasım sayısı Süleyman Çobanoğlu’nun “Varsağı” şiiriyle açılıyor. Ardından Cevdet Karal’ın “Çok Ezelden” ve İbrahim Tenekeci’nin “Görmeden Ölmek” şiirleri geliyor. Bu sayıya şiirleriyle katılan diğer isimler ise Hüsrev Hatemi, Furkan Çalışkan, Muzaffer Serkan Aydın, Mustafa Akar, İbrahim Gökburun, Sadık Altan, Yağız Gönüler, Ahmet Edip Başaran, Abdüssamed Bilgili, Melih Tuğtağ, Ali Oturaklı, Tevfik Emre Akın, Nadir Aşcı, Bilal Can, Gökhan Ergür ve İsmail Kılıçarslan.

Bu sayının öykü bölümü usta çizer Hasan Aycın ve öykücü Cemal Şakar’ın ortak çalışması “Yarım”la başlıyor. Ardından Akif Hasan Kaya’nın “Beyaz Kazak” öyküsüyle 1991 ve 1992 doğumlu iki genç öykücü Arda Arel ve Ertuğrul Emin Akgün’ün öyküleri geliyor.

Roman ve Öykü Odaklı İki Söyleşi

İtibar’ın Kasım sayısında iki söyleşi yer alıyor. Ali Görkem Userin, Hasan Ali Toptaş’la romancılığını ve son romanı Heba’yı konuşmuş. “Dışarı Çıktığımda Eve Yarasız Beresiz Döndüğüm Görülmemiştir” başlıklı söyleşi bir romancının metinle kurduğu ilişkiyi dolaysız bir yoldan okura ulaştırıyor. İlk kitabı Günler Ne Kadar Kısaldı’yla dikkatleri üzerine çeken öykücü İsmail Özen ise derginin diğer söyleşi konuğu. Abdullah Harmancı’nın gerçekleştirdiği “Sürekli Eleştirmeyi, Bir Emniyetsizlik ve Şükürsüzlük Tavrı Olarak da Okuyabiliriz” başlıklı söyleşide İsmail Özen’in öykülerini besleyen damarlar ve ilk kitabıyla ilgili merak edilenler samimi bir dille ortaya konuyor. Doğukan İşler ve Abdullah Harmancı da, her iki ismin eserleriyle alakalı yazılarıyla bu bütüncül çalışmaları tamamlıyorlar.

Düşünce ve Edebiyat Yazıları

Kasım sayısının nesir sayfaları İhsan Fazlıoğlu’nun “İslam Felsefe-Bilim Tarihi Okumaları Yasaklanmalı-mı?” başlıklı yazısıyla açılıyor. Bu yazıyı M. Fatih Andı’nın “Peygamber’i Şiirlerle Sevmek-IV Haber Versem Toprağa” isimli yazısı ve Atasoy Müftüoğlu’nun “İslami Umutlardan Söz Etmek İçin” yazısı takip ediyor. Mükremin Seçim, Tuba Kaplan, Said Yavuz, Emel Özkan, Ercan Yılmaz, Güven Adıgüzel, Murat Küçükçifci, Gökhan Ergür ve Suavi Kemal Yazgıç bu sayıya yazılarıyla katılan diğer isimler. Berat Demirci ise derginin arka kapağını annesi için kaleme aldığı dokunaklı bir denemeyle süslüyor.