İtibar’ın Haziran Sayısı Çıktı

Kapak 45

İtibar, Haziran sayısı olan 45. sayısında Derin Yara isimli şiir kitabıyla dikkatleri üzerine çeken Nurettin Durman’la yapılan bir söyleşi ve N. Ahmet Özalp’in gün ışığına çıkardığı, bir Cezmi Ertuğrul yazısı yer alıyor.

İbrahim Tenekeci yönetiminde aylık olarak çıkan İtibar’ın Haziran sayısı Hasan Aycın’ın bir çizgisi ile açılıyor. Derginin şiir sayfaları Mustafa Akar’ın “Siyasete Giriş Hikâyem”, Ali Emre’nin “İbrahim ile İshak Arasında”, Abdullah Mesud’un “Oda” ve Furkan Çalışkan’ın “Whirling Dervishes” isimli şiirleriyle devam ediyor. Bu sayının diğer şairleri ise, Dilek Kartal, Adem Turan, Cihan Ülsen, Cengizhan Konuş, Leylâ İpekçi, Kaan Orhan, Rıfat Eroğlu, Bilal Can, Ömer Fatih Andı, Semiha Kavak, Rıdvan Tulum ve İsmail Kılıçarslan. Bu sayının arka kapak şiiri ise Zeynep Tuğçe Karadağ’a ait.

Derginin Haziran sayısının öykü sayfalarında Cemal Şakar’ın “Yasa”, İsmail Özen’in “Avuçlarımın İçi Kaşınıyor”, Mukadder Gemici’nin “Nişan Yüzüğü”, Zeki Bulduk’un “El Muallim Soru Sorduğunda”, Akif Hasan Kaya’nın “Ben Yapmadım”, Doğukan İşler’in “İzmarit”, Emine Batar’ın “Düğün Daveti” ve Adem Tekden’in “Prosopagnozi” öyküleri bulunuyor.

Nurettin Durman: “Yazdıklarımızın Hesabını Vereceğimizi Bilenlerdeniz”

İtibar’ın Haziran sayısında, Şakir Kurtulmuş Derin Yara kitabı vesilesiyle Nurettin Durman ile bir söyleşi gerçekleştirmiş. Durman “Şiirin izzeti babında ise büyüklük, yücelik, ululuk, değer, saygı ikram gibi hasletleri barındırsın istiyorum. Gücünü ortaya koymalı ki dayanabilsin zamana.” diyor. İstikrarlı yazılarıyla her ay okuyucuyla buluşan Kemal Sayar, “Güzel Ölme Sanatı” adlı çalışmasıyla yazılarına devam ediyor. Hemen arkasından Necip Tosun’un bir yazısı geliyor: “Yitik Öyküler, Yitik Öykücüler”. Ali Sali ise “Şiir Telakkileri” yazılarına ikincisi ile devam ediyor. Tarık Tufan Hesap İlminin Gelişmesiyle Birlikte…”, Nadir AşçıYirmi Birinci Asrın Çocukları”, Cezmi Ertuğrul “Doğulunun Özel Bir Güzellik Felsefesi Var mıydı?”, Mustafa Ruhi Şirin Çocukluğumun Uçsuz Bucaksız Ülkesi” başlıklı yazılarıyla derginin düzyazı sayfalarında yer alıyorlar. Mehmet Dinç, Hüsrev Hatemi, Afşin Selim, Suavi Kemal Yazgıç, Raşit Ulaş ve Fatih Balcıoğlu yazılarıyla İtibar’ın Haziran sayısına katılan diğer isimler.