İtibar’ın Nisan Sayısı Çıktı

KapakSON.indd

İtibar, 79. sayısı olan Nisan sayısında M. Fatih Andı ve Münir Üstün ile yapılmış iki söyleşiye yer veriyor. Türk Edebiyatının her kuşaktan önemli isimlerinin ürünleriyle katkıda bulundukları İtibar, doyurucu bir sayı ile okurunun karşısına çıkıyor.

İbrahim Tenekeci’nin yönetimindeki İtibar, usta çizer Hasan Aycın’ın çizgilerini yayınlamaya devam ediyor. Her zaman olduğu gibi şiirleriyle dikkat çeken dergi, Gökhan Ergür’ün “Senle Dünyada” isimli eseriyle şiir sayfalarını açıyor. Cahit Koytak’ın “Bahar Duası”, Eyyüp Akyüz’ün “Helalleşme Merasimi” ve Kenan Yusuf’un “Göçerlik” başlıklı şiirleriyle devam ediyor. Bu sayının diğer şairleri ise Mehmet Burak, Süleyman Unutmaz, Ömer Yalçınova, Nurettin Durman, Mehmet Aycı, Muhammed Tarık Şahin, Aslı Bey, Bilal Can, Ali Sali, Sibel Eraslan, Cevat Akkanat, Rabia Gelincik, Zeynep Tuğçe Karadağ, Rıdvan Tulum, İlker Nuri Öztürk, Yunus Emre Aklıbaşında, Osman Bulut, Ervanur Erdoğan ve Öznur Güzel.

İtibar Nisan sayısının öykü sayfaları da son derece zengin. Bu sayıda Ali Işık’ın “Eve Gidiyorum”, Handan Acar Yıldız’ın “Bavulun İki Yakası”, Abdullah Harmancı’nın “Yüreğime Üç Çivi”, Selma Aksoy Türköz’ün “Göz Göze”, Halil İbrahim İzginin “Yarım Maç” ve Abdullah Yıldırım’ın “Ablamın Kocası” isimli öyküleri bulunuyor.

M. Fatih Andı ve Münir Üstün Söyleşileri

İtibar’ın Nisan sayısında M. Fatih Andı ile Ömer Fatih Andı konuşmuş. Andı,Modern edebiyatımızın Peygamber şiirleri, ‘inkâr çağı’ndan ‘imân limanı’na sığınma metinleri olarak da okunmalıdır.” diyerek önemli bir noktaya temas ediyor. İkinci söyleşimizde Orhan Özekinci sormuş, Münir Üstün cevaplamış. Üstün, Yayıncılık, insanı kitapla buluşturma çabasıdır” diyerek bu alandaki tecrübelerini bizlere aktarıyor. Ercan Yıldırım, “Örfe Karşı Kültür” başlıklı yazısıyla aramızda. Kemal Sayar, “Bir Evi Yuva Yapan Nedir?” diye soruyor. Berat Demirci, bir yazısıyla bu sayımıza kıymet katıyor: İğde Mevsimi. Necip Tosun, “Mehmet Âkif Ersoy Yalnızlığı” başlıklı yazısıyla aramızda. Leylâ İpekçi, “Kal Dedi, Kendi İçinde Bul Beni!” diyor. Gökhan Ergür, “Saksıda Büyüttüğün Çiçekler” başlıklı yazısıyla dergimizdeki yazılarına bir yenisini ekliyor. Asım Öz, “Âkif Emre’nin Dergileri” diyerek önemli bir konuya temas ediyor. Mehmet Dinç, kıymetli bir yazı ile aramızda: “Beni Altı Yıl Bekler misin?”. Mustafa Ruhi Şirin, “TRT Gemisinde Tahterevalli” diyor. Mustafa Özel, “Radyo: Her Zaman, Her Yerde” diyerek önemli bir konuyu ele alıyor. Kitap tahlili bölümümüzde ise Raşit Ulaş, Mustafa Akar’ın “Berhayat”, Suavi Kemal Yazgıç, Hüsrev Hatemi’nin “Kelimeler Kitabı”, Emel Özkan, Tuba Kaplan’ın “Tek Vuruşta Ölmek”, Zeynep Acar, Hüseyin Ahmet Çelik’in “Sevinebilirsin Suâda İşte Yalnızız”, Muhammed Enes Kala, İbrahim Tenekeci’nin “Geldik Sayılır” ve Beyzanur Turcihan, Nergihan Yeşilyurt’un “Otomatların Marşı” isimli kitabını inceledi. Bu sayımızın diğer yazarları ise Ömer Lekesiz, Ercan Yılmaz ve Hatice Ebrar Akbulut.